Ładowanie...

REKORDOWY SEZON NEXTBIKE POLSKA

03-12-2015

Czy zmiana cywilizacyjna w polskich miastach właśnie się rozpoczyna?

Rekordowy sezon Nextbike Polska z Grupy LARQ może to potwierdzać.

  • Od początku działalności Nextbike w Polsce, czyli od 2011 roku, liczba wypożyczeń rowerów publicznych w sieci tej firmy w naszym kraju sięgnęła niemal 9,8 miliona
  • W sezonie 2015 nastąpił wzrost o 35% w porównaniu z sezonem 2014. W systemach Nextbike Polska odnotowano blisko 4 miliony wypożyczeń rowerów
  • Ponad 655 tysięcy użytkowników – wzrost o 37%
  • 481 stacji i 5841 rowerów na koniec sezonu 2015 – wzrost o ok. 27%
  • W ciągu 2 lat planowane jest uruchomienie i rozbudowa co najmniej kilku systemów rowerów miejskich w Polsce – szacowana łączna wartość tych zamówień przekracza 100 mln zł

Największe miasta w Polsce, podobnie jak ich odpowiedniki na zachodzie, cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza, ulicznych korków i niedoboru miejsc parkingowych. Większość miast decyduje się na ograniczanie ruchu samochodowego w centrach. Jednocześnie, aby zapewnić mieszkańcom elastyczny środek transportu, coraz więcej aglomeracji stawia na miejskie systemy rowerowe.

Trend ekologicznego środka transportu miejskiego, jakim są systemy rowerowe, przywędrował do Polski z Zachodu. Szacuje się, że w 2007 roku w miejskich systemach rowerowych na świecie jeździło 15 tys. rowerów, w 2014 roku liczba rowerów udostępnianych mieszkańcom w tym modelu wynosiła już 700 tys. rowerów. W 2015 roku obserwujemy dalszy wzrost liczby rowerów w systemach miejskich na świecie. W naszej opinii ten trend jest nie do zatrzymania. Potrzebujemy nowych, inteligentnych i ekologicznych pomysłów na transport mieszkańców dużych miast. Naturalną odpowiedzią są właśnie miejskie systemy rowerowe – mówi Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Nextbike Polska Sp. z o.o, spółki należącej do grupy LARQ S.A. (giełdowego podmiotu kontrolującego 75% udziałów. 25% jest w rękach niemieckiego partnera Nextbike GmbH).

Zmiany w tkance dużych miast dzieją się na naszym oczach. System rowerowy Veturilo na stałe wpisał się w warszawski krajobraz, a działa zaledwie od 3 lat  Popularyzacja miejskich systemów rowerowych wpisuje się również w coraz mocniej obserwowany na świecie trend gospodarki współdzielenia (sharing economy). Użytkownik nie musi posiadać aktywa, żeby z niego korzystać – dodaje Tomasz Wojtkiewicz.

Powyższe trendy potwierdzają dane dotyczące sezonu rowerowego 2015, który Nextbike Polska formalnie zakończył z końcem listopada.

- Miniony sezon był dla nas rekordowy, co wyraźnie widać w podsumowujących go liczbach. Biorąc pod uwagę perspektywy, związane m.in. z rosnącą rolą proekologicznych, zintegrowanych rozwiązań komunikacyjnych w miastach i bardzo pozytywny odbiór naszych systemów przez użytkowników – już nie możemy doczekać się kolejnego. Zamierzamy wykorzystać nadchodzące miesiące do tego, by jak najlepiej przygotować się do sezonu 2016 i móc pochwalić się nowymi rekordami za kolejny rok – podsumowuje Tomasz Wojtkiewicz.

Od początku działalności firmy w Polsce, czyli od 2011roku, liczba wypożyczeń rowerów publicznych w sieci tej firmy w naszym kraju sięgnęła 9 794 861.W sezonie 2015 spółka zanotowała 3,97 mln wypożyczeń, co oznacza wzrost o 35% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Liczba użytkowników wzrosła o 37% i sięgnęła 655,5 tys.

Na koniec listopada 2015 r. Nextbike Polska posiadał 481 stacji i 5841 rowerów w 13 miastach Polski. 32 stacje są stacjami komercyjnymi, finansowanymi przez sponsorów, m.in. centra handlowe, deweloperów i operatorów biurowców. Obecnie 24 takie stacje znajdują się w Warszawie, 4 zlokalizowane są we Wrocławiu, 3 w Lublinie i 1 w Opolu.

- Zakładamy, że liczba stacji komercyjnych będzie systematycznie rosła wraz ze wzrostem popularności systemów rowerów miejskich i postępującą rozbudową infrastruktury dla cyklistów. Jednocześnie podejmujemy aktywne działania, zmierzające do popularyzacji korzystania z rowerów miejskich, zarówno w miastach, w których już jesteśmy obecni, jak i w tych, które dopiero zamierzają uruchomić systemy rowerowe. Służą temu m.in. bardzo dobrze przyjęte przez użytkowników tegoroczne nowości w naszej ofercie – tandemy i rowerki dziecięce – dodaje Tomasz Wojtkiewicz.

Przed kilkoma tygodniami Nextbike Polska wygrał przetarg na rozbudowę systemu w Lublinie o wartości 6,9 mln zł. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu w Łodzi, w którym spółka również bierze udział. Oczekujemy, że w ciągu najbliższych tygodni ogłoszone zostaną duże przetargi m.in. w Poznaniu i Krakowie, a w perspektywie kilkunastu miesięcy również w Trójmieście i w aglomeracji śląskiej. Według naszych szacunków ich łączna wartość przekroczy 100 mln zł. Wierzymy, że Nextbike Polska, jako pionier i lider tego rynku, ma wszelkie kompetencje do tego, by skutecznie powalczyć o te zlecenia – mówi dr Krzysztof Przybyłowski, Prezes Zarządu LARQ S.A., właściciela 75% udziałów w Nextbike Polska.

O Nextbike Polska

Nextbike Polska jest niekwestionowanym numerem jeden na polskim rynku miejskich systemów rowerowych, zarówno pod względem liczby rowerów (75% udział rynkowy), jak i wartości zrealizowanych kontraktów (85% udział rynkowy).

Spółka wygrała 23 z 29 rozstrzygniętych od 2011 przetargów i jest operatorem 10 z 16 działających w Polsce systemów, m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Nextbike jest jedną z pierwszych firm działających w Polsce wpisujących się w ogólnoświatowy trend „sharing economy”. Rozwiązanie odpowiada również zwiększonemu zapotrzebowaniu na zrównoważony transport w miastach, co wynika z dokonującej się zmiany cywilizacyjnej (spowolnienia lub uwolnienia centrów miast od ruchu samochodów prywatnych). Nextbike będzie również pośrednio beneficjentem napływu do Polski środków unijnych przeznaczonych na zrównoważony i inteligentny transport oraz niskoemisyjną gospodarkę.

Nextbike Polska w liczbach (wg stanu na 30.11.2015):

  • dostawca i operator 10 z 16 działających w Polsce systemów rowerów miejskich
  • 5841 rowerów
  • 481 stacji
  • ponad 655 000 zarejestrowanych użytkowników
  • blisko 9 800 000 wypożyczeń

-------------------------

LARQ S.A. jest polską spółką holdingową notowaną na głównym parkiecie GPW, działającą w obszarze innowacyjnych mediów, nowych technologii i infrastruktury. Filarami biznesu spółki są dynamicznie rozwijające się podmioty o dominującej pozycji w swoich segmentach rynku m.in.:

- Nextbike Polska – największy w Polsce dostawca i operator miejskich systemów rowerowych. Spółka zarządza flotą blisko 6 tys. rowerów w 10 miastach w Polsce i posiada bazę ponad 650 tys. zarejestrowanych użytkowników.

- Synergic – wiodący krajowy operator i właściciel niestandardowych nośników reklamy zewnętrznej. Reklamy klientów spółki eksponowane są na prawie wszystkich polskich lotniskach oraz na kluczowych dworcach autobusowych. Spółka jest wyłącznym operatorem przestrzeni reklamowej na rowerach miejskich i w przejściach podziemnych największych polskich miast.

- Brand24 – właściciel autorskiego narzędzia do monitoringu treści w internecie, sprzedawanego w modelu SaaS (ang. Software as a Service). Spółka posiada dominującą pozycję na polskim rynku w swojej kategorii produktowej. W bieżącym roku Brand24 z sukcesem rozpoczął komercjalizację swojego unikalnego rozwiązania na rynku globalnym.

-------------------------

Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Sadowska
CC Group Sp. z o.o.
Telefon: +48 22 440 14 40
Mobile:  +48 697 613 020


Zobacz też