Ładowanie...

1000 ŁÓDZKICH ROWERÓW PUBLICZNYCH OD NEXTBIKE POLSKA

01-02-2016

Nextbike Polska z grupy LARQ zrealizuje Łódzki Rower Publiczny

  • Nextbike Polska zbuduje w Łodzi 100 stacji na 1000 rowerów
  • Wartość kontraktu to 12,3 mln zł
  • W ciągu najbliższych dwóch lat planowane jest uruchomienie i rozbudowa co najmniej kilku systemów rowerów miejskich w Polsce – szacowana łączna wartość tych zamówień przekracza 100 mln zł

29 stycznia 2016 roku Nextbike Polska Sp. z o.o., spółka z grupy LARQ S.A. (giełdowy podmiot kontroluje 75% udziałów, 25% należy do niemieckiego partnera Nextbike GmbH), w następstwie wygranego przetargu podpisała z Miastem Łódź umowę na budowę i obsługę systemu rowerów miejskich „Łódzki Rower Publiczny”.

Kontrakt obejmuje budowę 100 stacji i dostawę 1000 rowerów. Wartość umowy to 12,3 mln zł. System ma ruszyć w kwietniu br.

Przetarg w Łodzi jest 24 przetargiem wygranym przez nas od rozpoczęcia działalności Nextbike Polska. Jesteśmy niekwestionowanym liderem polskiego, dynamicznie rosnącego rynku. Jednak wcale nie oznacza to, że spoczywamy na laurach. Wręcz przeciwnie – wciąż rozwijamy się, by dostarczać coraz lepszą i nowocześniejszą usługę. W minionym sezonie wprowadziliśmy m.in. bardzo dobrze przyjęte przez użytkowników tandemy i rowerki dla dzieci. Z kolei od wiosny w rozbudowywanym systemie lubelskim działać będą stacje bezobsługowe z rowerkami dla dzieci do 6 lat – to innowacja Nextbike nie tylko w Polsce, ale też w skali światowej – mówi Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Nextbike Polska Sp. z o.o.

Nextbike Polska wygrał ostatnie dwa rozstrzygnięte przetargi. Oprócz Łodzi spółka wygrała również postępowanie w Lublinie o wartości 6,9 mln zł na rozbudowę tamtejszego systemu rowerowego. Obecnie czekamy na ogłoszenie wyników przetargu w Poznaniu, a w perspektywie kilku, kilkunastu miesięcy – na rozpisanie przetargów m.in. w Warszawie, Trójmieście i aglomeracji śląskiej. Pozyskiwanie nowych kontraktów jest dla spółki priorytetem. Jednocześnie duży nacisk kładziemy na zwiększanie liczby stacji komercyjnych, finansowanych przez sponsorów (m.in. centra handlowe, deweloperów i operatorów biurowców), a także wzrost wpływów z reklamy – mówi Mikołaj Chruszczewski, Członek Zarządu LARQ S.A., właściciela 75% udziałów w Nextbike Polska.

Nextbike jest jedną z pierwszych firm działających w Polsce, wpisujących się ogólnoświatowy trend „sharing economy”. Rozwiązanie odpowiada również zwiększonemu zapotrzebowaniu na zrównoważony transport w miastach, co wynika z dokonującej się zmiany cywilizacyjnej (spowolnienia lub uwolnienia centrów miast od ruchu samochodów prywatnych). Nextbike będzie również pośrednio beneficjentem napływu do Polski środków unijnych przeznaczonych na zrównoważony i inteligentny transport oraz nisko emisyjną gospodarkę. Spółka spodziewa się, że w ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce na uruchomienie nowych i rozbudowę istniejących systemów rowerowych przeznaczone zostanie ponad 100 mln zł.

O Nextbike Polska

Nextbike Polska jest niekwestionowanym numerem jeden na polskim rynku miejskich systemów rowerowych, zarówno pod względem liczby rowerów (75% udział rynkowy), jak i wartości zrealizowanych kontraktów (85% udział rynkowy).

Spółka wygrała 24 z 30 rozstrzygniętych od 2011 przetargów i jest operatorem 10 z 16 działających w Polsce systemów, m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Nextbike Polska w liczbach (wg stanu na 30.11.2015, czyli koniec sezonu 2015):

  • dostawca i operator 10 z 16 działających w Polsce systemów rowerów miejskich
  • 5841 rowerów
  • 481 stacji
  • ponad 655 000 zarejestrowanych użytkowników
  • blisko 9 800 000 wypożyczeń

O rynku

W 2007 roku na świecie funkcjonowało 25 systemów rowerów miejskich z 15 tys. rowerów (źródło: Pedal Driven Innovation: Why investors are riding the bicycle sharing market, styczeń 2015). W 2014 roku było to już odpowiednio 700 systemów i 700 tys. jednośladów. W Polsce tylko na przestrzeni lat 2013-2015 liczba rowerów w miejskich systemach wzrosła ponad dwukrotnie, do 6,9 tys. rowerów.

-------------------------

LARQ S.A. jest polską spółką holdingową notowaną na głównym parkiecie GPW, działającą w obszarze innowacyjnych mediów, nowych technologii i infrastruktury. Filarami biznesu spółki są dynamicznie rozwijające się podmioty o dominującej pozycji w swoich segmentach rynku m.in.:

- Nextbike Polska – największy w Polsce dostawca i operator miejskich systemów rowerowych. Spółka zarządza flotą blisko 6 tys. rowerów w 10 miastach w Polsce i posiada bazę ponad 650 tys. zarejestrowanych użytkowników.

- Synergic– wiodący krajowy operator i właściciel niestandardowych nośników reklamy zewnętrznej. Reklamy klientów spółki eksponowane są na prawie wszystkich polskich lotniskach oraz na kluczowych dworcach autobusowych. Spółka jest wyłącznym operatorem przestrzeni reklamowej na rowerach miejskich i w przejściach podziemnych największych polskich miast.

- Brand24 – właściciel autorskiego narzędzia do monitoringu treści w internecie, sprzedawanego w modelu SaaS (ang. Software as a Service). Spółka posiada dominującą pozycję na polskim rynku w swojej kategorii produktowej. W bieżącym roku Brand24 z sukcesem rozpoczął komercjalizację swojego unikalnego rozwiązania na rynku globalnym.

-------------------------

Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Sadowska
CC Group Sp. z o.o.
Telefon: +48 22 440 14 40
Mobile:  +48 697 613 020


Zobacz też